Antresola – dodatkowa przestrzeń w mieszkaniu

W ostatnim czasie bardzo modnym sposobem na wydzielanie dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu jest antresola, która jest niezwykle popularna, ale trzeba jasno podkreślić to, iż nie jest nowym rozwiązaniem konstrukcyjnym. Przede wszystkim, antresola najczęściej nie stanowi oddzielnej kondygnacji, lecz jest miejscem wydzielonym na górnym piętrze domu. Oczywiście, cechuje się tym, iż stanowi ona przestrzeń otwartą, bowiem nie jest zasłonięta żadnymi ściankami od przestrzeni, z której została wydzielona. Jednakże ze względów bezpieczeństwa posiada barierki lub balustrady.

Nie ulega wątpliwości to, iż doskonale może pełnić funkcję sypialni, biura, biblioteki, garderoby czy pokoju. Jeżeli chodzi o jej umiejscowienie, to bardzo często znajduje się nad aneksami kuchennymi i co ciekawe mogą z niej prowadzić drzwi do kolejnych pomieszczeń. Ponadto, jej wysokość powinna oscylować w granicach 2-2,5m, abyśmy mogli się w niej bez przeszkód poruszać. Jeśli chodzi o materiał, z którego jest wykonana, to bezdyskusyjnie króluje drewno, chociaż w nowoczesnych domkach wykorzystuje się do jej stworzenia również konstrukcje żelbetowe. Warto podkreślić to, iż antresola daje ciekawy efekt artystyczny, bowiem przestrzeń na górze jakby przenika się z przestrzenią na dole. Ponadto, może stanowić również świetny punkt widokowy, gdyż istnieje możliwość podziwiania z niej salonu. Z pewnością, warto podkreślić to, iż przeważnie prowadzą na nią kręte schody, które również dodają wnętrzom niesamowitego uroku.

Kolejną sprawą jest ogrzewanie, bowiem zgodnie z prawami fizyki ciepło unosi się do góry, w związku z tym na parterze należy przemyśleć rozmieszczenie grzejników, aby cało ciepło nie uciekało na antresolę, tym bardziej iż większość czasu spędzamy w kuchni lub w salonie znajdujących się na dole. Dlatego, w domach z antresolą bardziej sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Ponadto, innym utrudnieniem związanym z antresolą są dźwięki, które mogą być bardzo dokuczliwe, gdyż najczęściej na wysokości lepiej je słyszymy, co może być niesamowicie kłopotliwe, gdy zaplanujemy w niej sypialnię lub bibliotekę. Oprócz tego, trzeba podkreślić to, iż trudności może nam przysporzyć także jej oświetlanie, bowiem niemałym wyzwaniem jest rozmieszczenie kinkietów czy żyrandola w pokoju o wysokości 6-7 metrów.

Na koniec trzeba powiedzieć o tym, iż może stanowić ona duże obciążenie konstrukcyjne, dlatego jej wykonanie powinniśmy zlecić fachowcom, którzy się znają na rzeczy i doradzą nam także w zakresie lokalizacji antresoli czy też tworzywa, z którego najlepiej ją stworzyć.