Dekoracje okien, witryn, balkonów

Kiedy już zdecydujemy się na to, na jakie barwy pomalować ściany w różnych pomieszczeniach oraz właściwie dobierzmy meble, dywan i poukładamy na półkach zabawne bibeloty czy zawieśmy na ścianach obrazy, musimy pomyśleć o odpowiedniej dekoracji okien, balkonów i witryn. Przede wszystkim, to właśnie tego rodzaju ozdoby stanowią idealne uzupełnienie aranżacji każdego pomieszczenia, bowiem nadają mu niepowtarzalnego klimatu, ale pod warunkiem, iż są dobrze dobrane do stylu i charakteru konkretnego wnętrza, ponieważ inne dekoracje umieszczamy w kuchni czy w salonie, a inne w sypialni lub w pokoju dziecięcym bądź młodzieżowym.

Nie ulega wątpliwości to, iż w ostatnim czasie bardzo modne są okna z ozdobnymi szybami, które idealnie zastępują firanki. Mowa to oczywiście, o kolorowym szkle, które swą grubością przypomina denko od butelki. Ponadto, często zdobione jest pęcherzykami, rowkami czy też nacięciami. Poza tym, tego rodzaju okna najczęściej posiadają artystyczne uchwyty, które rewelacyjnie pełnią funkcję dekoracyjną. Jednak musimy pamiętać o tym, aby barwa szyby nie była zbyt ciemna, bowiem w pomieszczeniu będzie ponuro. Z pewnością, najbardziej powszechną dekoracją okien są firany, które mogą być gładkie lub zdobione wzorami w postaci kwiatów, figur geometrycznych, pasków kratki, naczyń kuchennych czy zabawek. Ponadto, niektóre fasony obszyte są koronką lub na końcu posiadają frędzle. Jeśli chodzi o ich kolorystykę, to bezdyskusyjnie króluje biel, ale inne barwy jak żółć, błękit, zieleń czy róż z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Nie zapominamy również o zasłonach, w szczególności satynowych, które mogą być upięte za pomocą fantazyjnych spinek.

Natomiast w przypadku balkonów, ich wspaniałą ozdobą są kwiaty, które możemy zasadzić w pięknie zdobionych donicach i postawiać je na podłodze. Poza tym, jak najbardziej wskazane są wiszące roślinny, w szczególności kwitnące, które możemy umieścić za barierką lub podwiesić pod sufitem. Oprócz tego, gdy nasz balkon jest obszerny i przypomina taras, możemy poustawiać na nim stylowe meble ogrodowe, mile widziane są wyroby wiklinowe z miękkimi poduszkami. Warto podkreślić to, iż wskazane są dekoracje w postaci lampek zawieszonych np. na barierce lub można pokusić się także o dekorację ściany balkonu za pomocą ozdobnych bibelotów wykonanych z drewna lub metalu odpornych na działanie czynników atmosferycznych, tym bardziej iż w wielu sklepach możemy zakupić tego rodzaju przedmioty. Ponadto, do dyspozycji mamy jeszcze np. drewniane dzwoneczki, które wydają rewelacyjnie dźwięki, gdy się poruszają na wietrze.

Jeśli chodzi o witryny, to najczęściej zdobią je oryginalne motylki, muszelki, gwiazdki, animacje przedstawiające zwierzęta czy postacie bajkowe lub szklane elementy z piórkami, frędzelkami albo sznureczkami.