Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kiedy urządzamy wnętrza, musimy się dobrze zastanowić nad tym, czy wybrać kuchnię zamkniętą czy otwartą, a z pewnością nie jest to łatwa decyzja, zważywszy na to, iż będzie miała ona ogromny wpływ na późniejsze nasze egzystowanie w wymarzonym gniazdku. Przede wszystkim, aranżacja kuchni powinna być uzależniona od tego czy nie przeszkadza nam to, iż goście będą widzieć w niej ewentualny bałagan lub nie denerwuje nas unoszący się w salonie zapach przygotowywanych potraw, nie bez znaczenia jest także liczebność rodziny. Jedno jest pewne, żadne z proponowanych rozwiązań nie jest idealne, gdyż posiada zarówno zalety jak wady, dlatego po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw”, musimy sami zdecydować, która opcja bardziej do nas przemawia.

Jakie są zalety i wady kuchni zamkniętej?

Nie ulega wątpliwości to, iż ogromnym plusem kuchni zamkniętej jest to, iż nie musimy się martwić tym, iż ktoś zobaczy niepozmywane naczynia w zlewie czy też nierozpakowane zakupy. Ponadto, podczas przygotowywania posiłków, goście nie będą widzieli bałaganu, który niejednokrotnie towarzyszy przyrządzaniu potraw. Oprócz tego, w salonie nie będzie czuć zapachu przygotowywanych posiłków, co jest niesamowicie ważne, gdy posiadają intensywny aromat lub na nieszczęście coś przypalimy. Poza tym, gdy będziemy oglądać telewizję lub czytać książkę, nie będą nam przeszkadzać odgłosy zmywarki, miksera czy też maszynki do mięsa. A, co najważniejsze tego rodzaju kuchnię jest po prostu łatwiej zaaranżować. Natomiast wadą tego rozwiązania jest to, iż zamknięte pomieszczenie wyglądają na mniejsze, dlatego ta opcja na pewno niekorzystna jest zwłaszcza w przypadku wnętrz w bloku, które i tak są już małe. Ponadto, osoba przygotowująca posiłki w kuchni, może czuć się niekomfortowo z tego względu, iż jest odizolowana od pozostałych domowników, odpoczywających np. w salonie.

Jakie są plusy i minusy kuchni otwartej?

Po pierwsze, niesamowitą zaletą tego rozwiązania jest to, że nasze mieszkanie będzie wyglądało na bardziej przestrzenne, dlatego jest to niesamowicie korzystna opcja w przypadku małych wnętrz. Ponadto, kuchnia otwarta sprzyja zacieśnieniu więzi rodzinnych, bowiem jest pewnego rodzaju zachętą do wspólnego gotowania. Oprócz tego, gdy posiadamy dzieci, możemy mieć na nie cały czas oko, np. podczas ich zabawy w salonie. Jednakże wadą tej opcji jest to, iż wszyscy goście będą mogli monitorować wygląd naszej kuchni, a co najgorsze „podziwiać” bałagan. Poza tym, trudniej jest ją zagospodarować, bowiem brak ściany pomiędzy salonem a kuchnią skutkuje także ograniczoną liczbą możliwych do zamontowania szafek. Do tego dochodzi jeszcze hałas związany z pracą np. robota kuchennego i zapachy przyrządzanych potraw, które wielu osobom po prostu przeszkadzają.