Modne kolory we wnętrzach

Z pewnością, wybór koloru ścian odgrywa ogromne znaczenie, bowiem w dużej mierze później ma on wpływ na nasze samopoczucie, bo jak wiadomo niektóre odcienie przygnębiają, inne uspokajają, a jeszcze inne zachęcają do twórczego myślenia i motywują do działania. Oczywiście, decyzję co do koloru ścian powinniśmy także uzależnić od charakteru pomieszczenia, bowiem niektóre barwy świetnie pasują do salonu, ale już nie są odpowiednie np. do kuchni czy pokoju malucha. Ponadto, nie bez znaczenia jest stylizacja danego wnętrza i nasze preferencje kolorystyczne. Oprócz tego, powinny one idealnie współgrać z odcieniem mebli, dywanu, firan okiennych czy dodatków.

Jakie kolory wnętrz są najmodniejsze?

W ostatnim czasie coraz więcej osób rezygnuje z pomalowania ścian, w tradycyjnym białym kolorze, który może i jest neutralny oraz bardzo praktyczny, gdyż pasuje do każdej stylizacji, ale z drugiej strony szybko widać na nim zabrudzenia, a co najważniejsze jest raczej mało wesoły. Nie ulega wątpliwości to, iż ciepłe kolory świetnie sprawdzają się w kuchni, bowiem wzmagają apetyt. Mowa tu oczywiście o czerwonym, który powinien być rozświetlony przez np. odcienie szarości, bowiem nadmiar tej barwy powoduje agresję. Poza tym, jak najbardziej pożądany jest pomarańcz, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, gdyż je rozświetla, a w połączeniu z innymi kolorami daje ciekawy efekt artystyczny. Ponadto, wskazana jest również żółć, szczególnie w odcieniu kanarkowym lub piaskowym oraz róż, który pasuje np. do pokoju dziewczynki, ale i do sypialni, pod warunkiem iż nie jest zbyt bardzo intensywny.

Natomiast, gdy zależy nam na tym, aby pomieszczenia sprzyjały wypoczynkowi, skłaniały do przemyśleń, należy postawić na zimne odcienie. Oczywiście, największym uznaniem cieszy się zielony i niebieski, które idealnie pasują zarówno do tradycyjnych jak i nowoczesnych wystrojów wnętrz, a w ostatnim czasie niewiarygodnie modny jest fiolet i oliwka. Warto wspomnieć także o odcieniach neutralnych, które rewelacyjnie naddają się do każdego pomieszczenia. Przede wszystkim, należy tu wymienić oprócz białego, szary, beżowy i delikatny rudy.

Nie ulega wątpliwości to, iż nie powinniśmy pochopnie podejmować decyzji co do koloru ścian, gdyż warto skorzystać z rożnych próbek lub wzorników farb. Z pewnością, dobrym pomysłem jest ich rozmieszczenie w pokoju, przyłożenie do mebli, dywanu czy zasłon i sprawdzenie czy się ze sobą właściwie komponują. Poza tym, ogromne znaczenie ma oświetlenie, bowiem inaczej barwy się mienią w świetle sztucznym, a inaczej w naturalnym. Oprócz tego, nie zapominamy o suficie, który powinien posiadać jasny odcień, aby optycznie nie skracał ani nie przyciemniał powierzchni. Natomiast, ścianę na której chcemy powiesić np. zdjęcia czy obrazy, warto wyróżnić, malując ją farbą w wyrazistym kolorze.