Nowoczesny pokój dziecięcy i młodzieżowy

Dzieci przywiązują ogromną wagę do swego pokoju, bowiem to jest ich przestrzeń, w której czują się bezpiecznie. To tam, także spędzają najwięcej czasu, dlatego niesamowicie ważne jest to, aby panowała w nim przytulna atmosfera. Oczywiście, powinien cechować się od żywą kolorystyką, a więc ściany należy pomalować na fantazyjne kolory. Nie ulega wątpliwości to, iż w przypadku dziewczynki najodpowiedniejszy jest różowy, a dla chłopca niebieski, natomiast do neutralnych odcieni należy np. żółty i zielony. Ponadto, na ścianach warto namalować postacie z bajek, które dziecko uwielbia, np. smerfy czy kaczora Donaldem. Jeżeli nie mamy zdolności artystycznych i nie znamy żadnej osoby, która mogłoby w ten sposób ozdobić ściany pokoju dziecięcego, warto pomyśleć o tapetach przedstawiających znanych bohaterów z kreskówek.

Poza tym, ściany możemy również ozdobić cyferkami, gwiazdkami czy kółkami, a także dobrym pomysłem jest pozostawienie dla malucha wolnej przestrzeni, na której będzie mógł narysować, co tylko chce, przecież w końcu to jest jego pokój, wiec powinien mieć wkład w jego urządzenie. Jeśli chodzi o umeblowanie pokoju powinno być ono raczej ograniczone do minimum. Z pewnością, nie może zabraknąć w nim wygodnego łóżka, komody na ubrania, skrzyń na zabawki i klocki, regału na książki i oczywiście stoliczka z krzesełkiem, przy którym szkrab mógłby wykonywać np. rysunki. Nie ulega wątpliwości to, iż najbardziej wskazane są mebelki drewniane, bowiem są one trwałe, a co najważniejsze meble muszą współgrać kolorystycznie z barwą ścian i dywanu. Ponadto, w pokoju dziecięcym jak najbardziej pożądane są ozdobne motyle lub kwiaty. Oprócz tego, wskazane jest urządzenie pomieszczenia według określonego motywu, np. stylizacja wnętrza na pokój księżniczki, czarnoksiężnika, astronoma, w zależności od zainteresowań malucha.

Natomiast młodzież zwykle ma już określone upodobania co do wystroju swego pokoju, dlatego podejmując się jego aranżacji, warto uzgodnić wszystkie decyzje razem z nastolatkiem. Oczywiście, oprócz wolnej przestrzeni, której potrzebuje każdy, musi być w nim miejsce na kącik do nauki oraz szafki (najlepiej rozsuwane) czy garderobę, stolik, krzesło, łóżko oraz liczne schowki czy kosze wiklinowe, w których można przechowywać najrozmaitsze przedmioty. Niesamowitą rolę odgrywa w nim dobre oświetlenie, które jest niezbędne podczas odrabiania lekcji lub czytania książek. Dlatego też kolory ścian nie mogą być zbyt ciemne, ale nie ma żadnych przeciwwskazań co do eksperymentów kolorystycznych polegających na łączeniu nawet kilku barw. Poza tym, młodzi ludzie lubią wieszać na ścianach różne plakaty, dlatego jeśli nie chcemy, aby uległy one zniszczeniu, powinniśmy im kupić tablicę korkową, na której będą mogli wieszać, co tylko zechcą. Mile widziane są również zabawne bibeloty na półkach czy śmieszne zdjęcia.