Pomysł na małą łazienkę

Większość osób marzy o dużej, przestronnej łazience, jednak nie każdy ma to szczęście, by posiadać ją w swoim mieszkaniu czy domu. Dlatego aranżując małą przestrzeń, trzeba pamiętać o kilku zasadach dotyczących jej wystroju, aby przynajmniej optycznie wyglądała ona na większą. Warto podkreślić to, że nawet w niewielkiej łazience można czuć się swobodnie, ale pod warunkiem iż jest ona urządzona z głową.

Przede wszystkim, ważną rolę odgrywa kolor ścian, dlatego jeśli chcemy, aby nasza łazienka dawała złudzenie większej przestrzeni, musimy ją pomalować na jasno, mile widziane są odcienie beżu, błękitu, żółci. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie na ścianach tapet lub płytek w stonowanej kolorystyce z delikatnymi wzorami. Natomiast musimy unikać wyrazistych, krzykliwych barw. Oczywiście, jeśli lubimy mocne akcenty kolorystyczne, mogą one występować na dodatkach, np. ręcznikach czy roletach, ale nie na ścianach. Ponadto, nie możemy zapomnieć o rozjaśnieniu pomieszczenia, a więc jak najbardziej pożądane jest dodatkowe oświetlenie w postaci stojących lamp czy kinkietów.

Niestety, w przypadku malej łazienki, musimy pożegnać się z szafką pod umywalką, która z pewnością jest bardzo praktyczna, ale z drugiej strony niesamowicie ogranicza i tak już niewielką przestrzeń. Jeżeli szafka jest niezbędna, warto się zdecydować na jej wiszącą wersję lub umywalkę z postumentem. Oczywiście w miejscu dużych szafeczek stawiamy na małe, wiszące półeczki, na których możemy umieścić niezbędne produkty. Natomiast, jeśli w naszej łazience mamy niezagospodarowany kąt, warto to wykorzystać i postawić tam niewielką narożną szafkę, najlepiej wiklinową. Obowiązkowym elementem wystroju łazienki jest lustro, a im większe, tym lepsze. Przede wszystkim, będzie ono odbijać światło i inne elementy, przez co wnętrze będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnego. Dodatkowo efekt większej przestrzeni możemy uzyskać poprzez podwieszenie sufitu oraz jasne podłogi.

Oprócz tego, obowiązkowo z łazienki musimy usunąć wszystkie zbędne elementy w postaci kilku ręczniczków, stosu kosmetyków, pojemniczków, gdyż tylko niepotrzebnie ją zagracają. Ponadto, jeśli pragniemy, aby była w niej kabina prysznicowa, powinniśmy wybrać model z szkłem przejrzystym lub zasłoną prysznicową, którą warto odsuwać, gdy nie używamy prysznica, bowiem tym samym poszerzamy przestrzeń. Na koniec warto podkreślić to, iż jeśli chcemy, aby nasza łazienka wyglądała przestronnie, musi panować w niej ład, bowiem nie ma nic gorszego niż porozrzucane ręczniki, porozlewane płyty lub nadmiar perfum, balsamów czy szamponów poukładanych gdzie popadnie.